METEOSTANICE                                                             

 

Meteostanice se nachází v obci Nová Pec (GPS souřadnice: Loc:48°47'5.365''N, 13°56'11.426''E) v nadmořské výšce 760m.n.m.

V deseti metrech nad zemí jsou měřeny: rychlost větru, směr větru, UV a solární radiace. 

Ve dvou metrech nad zemí jsou měřeny: teplota, vlhkost a srážky .

Výrobcem meteostanice je firma Davis Instruments, Kalifornie.

Typ: DAVIS VANTAGE PRO2 PLUS (6163 EU)

Přehled funkcí VantagePro2 PLUS:        

 1. venkovní a vnitřní teplota vzduchu (°C nebo °F)

 2. venkovní a vnitřní relativní vlhkost vzduchu
 3. rosný bod a absolutní vlhkost vzduchu
 4. barometrický tlak
 5. srážky, intenzita srážek
 6. směr a rychlost větru
 7. dosažená maxima a minima prakticky všech veličin
 8. pocitové teploty (wind chill a heat index)
 9. čas východu a západu slunce
 10. měsíční fáze
 11. přesný čas a datum
 12. desítky grafů přímo na displeji
 13. desítky alarmů dle vašich kritérií

 14. důmyslný algoritmus předpovědi počasí - zobrazení ikonami i textem (více jak 100 různých zpráv předpovědi počasí - nyní i v češtině!)

 15. možnost připojení na PC

 16. u všech bezdrátových verzí je možné rozšíření o další konzoly, přídavné senzory (senzor vlhkosti půdy, listů, nerezové univerzální sondy pro měření teploty atd.) a další příslušenství jako opakovače signálu, bezdrátové připojení anemometru, vyhřívání srážkoměru a mnoho dalšího.

 17. UV senzor pro ultrafialové záření - UV index a UV dávka (UV záření absorbované za jednotku času)

 18. senzor solární radiace pro měření slunečního záření a výpočet výparu
 19. nejkomplexnější pocitová teplota zahrnující vliv teploty, vlhkosti, rychlosti větru a slunečního záření (THSW index)

  

Stanice DAVIS VANTAGE PRO2 PLUS (6163 EU) je vybavena aspiračním radiačním štítem FARC. Štít (viz. schéma) umožňuje díky aktivně větrané trojité stěně, tepelné izolaci a proudu vzduchu pomocí motorem poháněného ventilátoru (napájení fotovoltaickým panelem), mnohem přesnější měření teploty a relativní vlhkosti vzduchu. Tento patentovaný radiační štít kombinuje efekty aktivní a pasivní ventilace a poskytuje senzorům ochranu jak před přímým i nepřímým slunečním zářením, tak i před větrem hnaným deštěm.

Z příslušenství máme soupravu pro vyhřívání srážkoměru, která je nezbytná pro měření srážek v období, kdy klesají teploty pod 0 ºC. Topné těleso s termostatem o výkonu 24 W napájené přes AC adaptér 24V rozpustí bez problémů prachový sníh v množství 6 cm za hodinu.

Vysílač pro připojení senzorů vlhkosti půdy, vlhkosti listů a univerzálních nerezových sond

Senzor vlhkosti listů imituje díky pozlacené ploše list rostliny a měří tak hodnotu povrchové vlhkosti na listech. Výška měření +115cm. Orientace čidla je na SEVER. 0 znamená, že list je suchý. Čím vyšší je hodnota, tím více vlhký povrch listu je.   
Snímač obsahuje kontakty, které měří elektrický odpor vodního filmu na povrchu senzoru.
Senzor vlhkosti listů umožňuje meteorologické stanici zjistit přítomnost povrchové vlhkosti a výpočet intenzity vlhkosti. Při výskytu vlhkosti senzor detekuje pokles elektrického odporu. Odpor je zobrazen jako hodnota v rozmezí 0 (suché) až 15 (nasycený). Je třeba poznamenat, že 15 je hodnota, která se vyskytuje při srážkách. S rosou, bývá čtení nejčastěji nižší než 15, pokud není extrémně ,,hustá" rosa. Snímací plocha je v úhlu 45 ° a je hladká, proto schne rychleji než ve skutečnosti listové plochy. Při slunném ránu může čidlo zaznamenávat suchý povrch, i když ve skutečnosti je ještě mokrá tráva s rosou.

Při měření se nám ukáže 0 vždy, když není tání nebo sníh či námraza jsou již roztáté z čidla. Tání sněhu na čidle způsobené Sluncem může být zaznamenáno i když se teplota pohybuje pod bodem mrazu.            

Měřicí rozsah: 0 - 15.

Senzor vlhkosti půdy - sonda Watermark®Rozsah měření od 0cb (kPa)  do 200cb (kPa). Tato hodnota vyjadřuje, jak silně musí kořenový systém rostliny pracovat, aby získal z půdy vodu. 0 je nejvlhčí půda a 200 nejsušší. 0cb znamená, že půda je nasycena, čím vyšší je číslo tím víc je půda sušší. Během zimních měsíců od listopadu do března se může ukázat v měření 200cb. Důvodem je to, že půda je zmrzlá. Protože je zem zmrzlá, neobsahuje měřitelnou vlhkost a proto se objeví 200cb. Půdní čidlo vlhkosti má elektrický odpor reagující na vlhkost (v tekuté formě).

Měřicí rozsah: 0cb - 200cb
1cb (centibar) = 1kPa (kilopascal)

 

Univerzální nerezová sonda, platinový termistor zaručuje vysokou přesnost.

K záznamu dat je užíván program WEATHERLINK.

Datalogger dodávaný s programem WEATHERLINK uchová až 2560 jednotlivých záznamů.

V závislosti na intervalu ukládání (1, 5, 10, 15, 30, 60, 120 minut) tak datalogger umožňuje uchovávat data zaznamenaná po dobu 1.7, 8.8, 17.7, 26.6, 53.3, 106.7 nebo 213.3 dnů.
 

ZAHÁJENÍ PRAVIDELNÉHO MĚŘENÍ je 1.ledna 2008

Virtuální náhled a vyzkoušení meteostanice zde.

Katalog meteostanic DAVIS zde (6,28MB) - česky.

Katalog meteostanice DAVIS VANTAGE zde (4,2MB) - česky - starší verze katalogu.

Katalog meteostanic DAVIS (2015) zde (5,39MB) - anglicky.

Instruktážní videa meteostanice zde (129MB) a zde (42,1MB). V případě, že si chcete videa uložit klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte "uložit cíl jako".

Videa k metostanici